O noua statia meteo automata la „Carmen Sylva”

deFlorin Șerbu

O noua statia meteo automata la „Carmen Sylva”

Incepand din 30 septembrie 2021, in liceul nostru functioneaza o noua statie meteo automata (Staţie meteo wireless, Renkforce WH2600). Statia are doua componente wireless, una amplasata pe scoala (langa observatorul astronomic) si cea de a doua in laboratorul de fizica-chimie. Datele inregistrate pot fi vizualizate aici.

Datele sunt trimise automat catre serverul Weather Undergruound si pot fi vizualizate la linkul de mai sus sau cautand pe server Weather Station ID: IEFORI1 sau
Station Name: Liceul Teoretic „Carmen Sylva” Eforie Sud.

Parametrii determinati de statie sunt: temperatura, umiditatea, presiunea atmosferica, directia si viteza vantului (medie si la rafale), cantitatea de precipitatii, intensitatea radiatiei solare in vizibil si indexul radiatiei ultraviolete (Index UV). Se calculeaza temperatura aparenta (Feels Like) si temperatura punctului de roua. Sunt accesibile sub forma de tabele sau grafice datele istorice, zilnice, saptamanale sau lunare.

Prima statie meteorologica de la „Carmen Sylva” Health EM de la Davis Instruments, a functionat incepand din anul 2000. Detalii despre aceasta statie puteti citi aici  Prima statie a fost achizitionata printr-un proiect scris de Michelle Shefter, profesor de limba engleza si voluntar Corpul Pacii in liceul nostru.

 

Despre autor

Florin Șerbu administrator

Lasă un răspuns