Ziua voluntariatului la ”Carmen Sylva”

deadmin

Ziua voluntariatului la ”Carmen Sylva”

Prima zi din săptămâna ”Școala altfel” a devenit o tradiție a liceului nostru să fie dedicată voluntariatului.    În acest an, în pragul sărbătorilor de iarnă, Consiliul Școlar al Elevilor, împreună cu cadrele didactice, au dorit să sensibilizeze și să implice cât mai mulți elevi în a crea momente de bucurie și împlinire sufletească a celor care dăruiesc și a celor care primesc.

Campania  ”Cadoul din cutia de pantofi” a constat în colectarea de rechizite, dulciuri, jucării și donarea acestora către elevii care provin din medii sociale defavorizate, aflați în dificultate, pentru a le oferi o bucurie și un dar de sărbători. Cadouri pentru cei nevoiași, au fost lăsate de către elevii noștri și la Biserica din Eforie Sud, sub bradul frumos împodobit.

După succesul acestei campaniei, am constatat că generozitatea şi altruismul sunt atribute definitorii ale elevilor, cadrelor didactice şi părinţilor.

 

Despre autor

admin administrator